سعید بن المسیب از تابعین، وشخصیت های سرشناس اهل سنت، در روایتی بسیار زیبا، پرده از علم بی کران حضرت مولی الموحدین امیر المومنین علیه السلام برمی دارد، وی با تعبیری جالب می گوید؛ از میان صحابه تنها کسی که می گفت از من هرچه می خواهید بپرسید حضرت امیر المومنین علی علیه السلام می باشد. این روایت را ابن ابی شیبه استاد بخاری در کتاب المصنف با سند صحیح از سعید بن المسیب نقل کرده است:

حَدَّثَنَا ابْنُ عُیَیْنَةَ عن یحیى بن سعید قال أراه عن سعید بن المسیب  قال لم یکن أحد من أصحاب النبی صلى الله علیه وسلم یقول سلونی الا علی بن أبی طالب

المصنّف فی الأحادیث والآثار (451/14)

هیچکدام از اصحاب، زبان به سلونى نگشودند الاّ علىّ بن ابى طالب [علیه السلام]

فقه الحدیث:

از این روایت فهمیده می شود، که سعید بن المسیب که یکی از بزرگان سرشناس اهل سنت می باشد،  بر این اعتقاد بوده که حضرت امیر المومنین علیه السلام از جهت علمی از تمامی اصحاب حتی عمر وابوبکر برتر می باشد؛ زیرا وی می گوید هیچ یک از صحابه مطلقا، جرات نکرده است که به صورت مطلق بگوید از من هرچه می خواهید بپرسید مگر علی بن ابی طالب علیه السلام، واین دلالت دارد بر اینکه تنها فقط حضرت علی علیه السلام دارای علم فوق العاده ی بوده است که توانایی پاسخ به هرسوالی را دارند.

مخفی نماند اینکه حضرت علی علیه السلام به صورت مطلق اعلام می کنند که هرچه می خواهید بپرسید، شکی نیست که بر پایه اعتماد به علم لدنی ایشان می باشد.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها